Сигурна съм ,че много възрастни,като мен още изтръпват, когато чуят думите изпит, контролно, имам да уча. Често свързваме тези думи с тежки усилия, напрежение, неприятни, може и комични спомени. Колко ли здравословни проблеми сме си причинили опитвайки се да научим непонятна и практически необоснована информация? Защо трябва да причиняваме това и на децата си?
Е няма как ще кажете, всяка нова материя е сложна- сложна е за нас възрастните, за нас, защото нашите сензитивни периоди отдавна са отминали. За децата това е естествен процес свързан с тяхното развитие и израстване.
На база на дългогодишния си опит и наблюдение на децата, д-р Мария Монтесори не само е открила революционен образователен метод, тя е открила как всъщност работи детският специфичен ум. Или накратко, според д-р Мария Монтесори сензитивните периоди са такива периоди, в които децата възприемат определени знания много по-лесно, по естествен начин, без усилия и на игра. Тези периоди никога повече не се повтарят с тази сила. Научно е доказано в наши дни, че мозъкът на човека функционира при определени честоти. Така например при детето от 2 до 6 години работи на тета вълни (4-8 трептения в секунда) – по този начин мозъкът при възратния индивид може да работи само в състояние на транс.
Сензитивните периоди не настъпват изведнъж, а се проявяват в определени интервали от развитието на детето от 0 до 6г. – уникални за всяко дете, но и определени, поставени в точни граници от д-р.Монтесори. Можем да ги открием ако ги познаваме и само при внимателно наблюдаване на детето в определена среда даваща му „храната” за развитие на тези знания без пряката намеса на възрастен!
Основно сензитивните периоди в Монтесори педагогиката (кратка форма предлагана от AMI-Association Montessori Internationale) са: